Eufonia to harmonia dźwięków, piękny brzmieniowo ton oraz dział poetyki, który tworzy wiersze o przyjemnym brzmieniu.

W dniach 17-29 sierpnia 2018 odbyłyśmy drużyną kursową samodzielny obóz. Podczas wędrówki na trasie chatka Pod Potrójną - chatka na Pietraszonce - opactwo sióstr Benedyktynek w Staniątkach uczyłyśmy się jak wprowadzać harmonię (naturalność) w działaniach z drużyną, a w szczególności w pracy z Zastępem Zastępowych.

Rozwijałyśmy swój zmysł słuchu, aby być bardziej otwartymi na dialog i wsłuchiwanie się w potrzeby innych. Miałyśmy okazję doświadczyć, słuchać, jak pracują inne jednostki i zdobywałyśmy umiejętność wyboru tego, co wartościowe dla naszych drużyn.

Podczas obozu odkrywałyśmy świat ptaków poprzez ich poranną obserwację i nasłuchiwanie ze specjalistą oraz współzawodnictwo. Już teraz wiemy, że mysikrólik waży 3 gramy a jak się spasie to 4. Zachęcam też do zobaczenia, jak wyglądają ptaki z rodziny organków.

W 13 dni  odwiedziłyśmy Kocoń i Kocierz Rychwałdzki, odbyłyśmy wycieczki zastępów do Żywca i dalej na Pietraszonkę, zdobyłyśmy Baranią Górę, dyskutowałyśmy o tym, co znaczą dla nas kolejne punkty Prawa Harcerskiego, zjadłyśmy z Naczelniczką Harcerek rybę z ogniska oraz szakszukę, spotkałyśmy się z Kursem Metodyki Zuchowej Pryzmat w Staniątkach, by opracować plany współpracy gromad zuchenek i drużyn harcerek oraz zastanowić się jak pracować z Przyrzeczeniem Harcerskim w drużynach pod okiem Komendantki Małopolskiej Chorągwi Harcerek.

Pływałyśmy na żaglach na jeziorze Żywieckim, udzieliłyśmy wywiadu w radiu Istebna, przeszłyśmy szkolenie p-poż z przedstawicielem Powiatowej Straży Pożarnej z Żywca i z samego rana nauczyłyśmy się modlić jutrznią. A to oczywiście nie wszystko!

Bardzo dziękuję kursantkom i kadrze za to, że udało nam się stworzyć prawdziwą kursową drużynę! Kadro - Aniu, Kasiu, Mery, Misiu i Werko - biję pokłony, aby podziękować za Wasze zaangażowanie, wyciaganie wniosków, pomysłowość, żarciki i wzajemność oddziaływań - liczę na jeszcze więcej wspólnych przygód w przyszłości.

Tym z Was, które  pełniły funkcję szefowych kuchni, prowadziły zajęcia, donosiły nam jedzenie i wspierały dobrym słowem zaręczam, że bez Waszej pomocy cały Kurs Metodyki Harcerek Eufonia 2018 nie okazałby się sukces. Stokrotne dzięki!

komendantka KMH Eufonia

phm. Aleksandra Żmuda HR

P.S. Każda drużynowa wie, że najlepsze kursy E!